top of page
Ara
  • nalankayrak

Epilepsi Nedir?

Güncelleme tarihi: 7 Mar 2022

Epilepsi, yani sara hastalığı, beyindeki hücrelerin normalde var olan elektrik üretiminin düzensiz patlamaları sonucunda ortaya çıkan kısa süreli ve hep aynı şekilde tekrarlayan ataklarla kendini gösteren bir rahatsızlıktır.Toplumda görülme sıklığı % 0.5 ile %1 arasındadır. Yani her 100 kişiden birinde epilepsi var diyebiliriz.

Epilepsi nöbetindeki ataklar çok çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir. En çok bilinen şekliyle kasılma, çırpınma, ağızdan köpükler gelmesi, dil ısırma, idrar kaçırmalı jeneralize tonik-klonik nöbetler her epilepsi hastasında görülmez. Bu nöbetler dışında pek çok nöbet çeşidi vardır. Bir başka deyişle epilepsi tanısı konması için, bu tür bir büyük nöbet geçirilmesi şart değildir.

Göz dalması, ortamda bulunmayan bir kokuyu duyma, şekiller görme ya da ses işitme; deja vu yani “bu olayı daha önce yaşamıştım” hissi; mide bulantısı; elde ya da ayakta seyirme, titreme şeklinde istemsiz hareket veya karıncalanma, uyuşma hisleri; aniden gelen irkilme, sıçrama hareketleri gibi örnekler, olabilecek nöbet tiplerinden bazılarıdır.


10 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Epilepsili kişilerde gebeliğin önceden planlanması ve kadın-doğum doktoru ile epilepsiyi takip eden nöroloji doktorunun birlikte hareket etmesi önemlidir. Epilepsi ilaçları kullanılmaktayken beklenmed

Birkaç kez bayıldınız ve size bu bayılmaların epilepsi hastalığı olduğu söylendi. Keşke olmasaydı ama bundan sonrasına bakalım. Şimdi nasıl yaşayacaksınız? Gündelik yaşamınızda nelerin değişmesi gerek

bottom of page