top of page
Ara
  • nalankayrak

Epilepsi ile Yaşamak

Güncelleme tarihi: 7 Mar 2022

Birkaç kez bayıldınız ve size bu bayılmaların epilepsi hastalığı olduğu söylendi. Keşke olmasaydı ama bundan sonrasına bakalım. Şimdi nasıl yaşayacaksınız?


Gündelik yaşamınızda nelerin değişmesi gerekiyor? Bu hastalık sizi çok kısıtlar mı acaba? Epilepsi tipinizin belirlenmesi çok önemli, çünkü biri için geçerli olan kural diğeri için geçerli olmayabiliyor.

UYKU: Tüm epilepsi tipleri için değişmez özellik, uykusuz kalındığında nöbetlerin artmasıdır. Uykusuzluğu biraz açarsak, hem yetersiz süre uyumayı, hem gece uykularının bölünmesini, hem de gece çok geç yatıp, gündüz geç saatlerde kalkmayı, üstelik de bunu belirsiz günlerde, yani alışık olmadığınız bir şekilde yapmanızdan söz ediyoruz. Örneğin: öğrencisiniz ve belli günlerde sabah erken kalkıp derse gitmeniz gerekiyor, diğer günlerde ise dersiniz yok ve geç saate kadar yatakta kalmanızda sakınca yok diye düşünüp yataktan çıkma saatinizi öğlene kaydırıyorsanız, epilepsi nöbetiniz gelmek için hazırda bekliyor olur. Ne yapmalı peki? Kendinize derse gittiğiniz günlere uygun bir kalkma saati belirleyin ve diğer günlerde de o saatlerde kalkmaya özen gösterin, bir süre sonra gece kaçta yatmanız gerektiği zaten kendiliğinden ortaya çıkacaktır, böylece uykunuz düzene girer, epilepsi nöbetleri sizden uzaklaşır, hem de erken kalktığınız ve derse gitmediğiniz o günlerde belki sabah spor yaparsınız. İyi fikir değil mi?

BESLENME: Unlu ve şekerli gıdalardan uzak durmanız her anlamda sağlığınız için daha iyi. Epilepsiye özel bir beslenme kısıtlaması yok.

IŞIK DUYARLILIĞI: Her epilepsi tipinde ışık duyarlılığı yoktur ve ille de bilgisayar, sinema, TV, cep telefonu mahrumiyetine girmeniz gerekmez. Bazı epilepsi tiplerinde ise özellikle karanlık ortamda cep telefonu, bilgisayar ışığı gibi parlayan ışıklardan kaçınmak gerekir. Doktorunuza sizdeki epilepsinin ışık duyarlılığı olup olmadığını mutlaka sorun. Elbette sizdekinde ışık duyarlılığı yoksa da yatağınıza yatınca odanın ışığını kapatıp elinize tablet ya da cep telefonu almayın, çünkü bu durum uykunuzu bozup kalitesiz hale getirecek ve gene nöbet tetikleyicisi olacaktır.

SPOR: Sadece bazı epilepsi tiplerinde nefes nefese kalmak nöbetleri davet edebilir, çoğu epilepsi tipinde spor sakıncalı değildir.

EĞİTİM VE MESLEK SEÇİMİ: Pilotluk, sualtı sporculuğu ve delici/kesici/batıcı aletlerle çalışılması gereken bir meslek seçmeseniz daha iyi olur. Bunlar riskli olabilir. Vardiyalı çalışmak da bazen sakınca yaratabilir.

TAŞIT KULLANIMI: Ehliyet almanız, araba ve motosiklet kullanmanız ne yazık ki hiç doğru değil, kendinizi ve trafikteki herkese riske atmakla kalmayıp bir de suç işlemiş oluyorsunuz.

EVLİLİK: Evlenmenize hiç bir engel yok. Akraba evliliğinden kaçınmanız çok iyi olur.

HAMİLELİK VE DOĞUM: Epilepsiyle yaşarken ve ilaç kullanırken, yakın doktor kontrolu altında hamilelik ve doğum mümkün.

255 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Epilepsili kişilerde gebeliğin önceden planlanması ve kadın-doğum doktoru ile epilepsiyi takip eden nöroloji doktorunun birlikte hareket etmesi önemlidir. Epilepsi ilaçları kullanılmaktayken beklenmed

Epilepsi, yani sara hastalığı, beyindeki hücrelerin normalde var olan elektrik üretiminin düzensiz patlamaları sonucunda ortaya çıkan kısa süreli ve hep aynı şekilde tekrarlayan ataklarla kendini göst

bottom of page