top of page
Ara
  • nalankayrak

İlaç Kullanmanıza Rağmen Epilepsi Nöbetleriniz Devam Ediyorsa...

Güncelleme tarihi: 7 Mar 2022

Epilepsi hastalığınız var ve size tedavi için ilaç verildi. Nöbetlerinizin kontrol altına alınmasını sadece ilaçtan bekliyorsanız bazı noktaları gözden kaçırıyor olabilirsiniz.


Epilepsi hastalığınız var ve size tedavi için ilaç verildi. Nöbetlerinizin kontrol altına alınmasını sadece ilaçtan bekliyorsanız bazı noktaları gözden kaçırıyor olabilirsiniz. Gündelik yaşamınızda yapacağınız bazı değişikliklerle nöbetlerinizin daha etkili bir şekilde kontrolünü siz de sağlayabilirsiniz.


İlacı düzenli olarak, doz atlamadan ve aynı saatlerde almaya dikkat etmeniz çok çok önemli! Beyin hücreleriniz öğrenebilir ve nöbet gelmesine neden olan yolu kullanmayı unutmaları için ilaca ihtiyaç duyuyorlar. Siz ilacınızı yuttuktan bir süre sonra kanınızdaki ilacı karaciğeriniz ya da böbreğiniz öğütüyor ve bedeninizden uzaklaştırıyor, ilacın kandaki düzeyinin azalmaması için bir sonraki dozun günün aynı saatlerinde alınması gerekli. Eğer bazen ilacınızı almayı unutuyorsanız, bunun olmaması için gündelik yaşamınızda küçük değişiklikler yapabilirsiniz, örneğin, o saatlere alarm kurabilirsiniz, ya da bir yakınınız sizi telefonla arayarak ilaç alma saatinizin geldiğini anımsatabilir.


Olmazsa olmazınız: UYKU” Uyku düzeninize mutlaka çok dikkat edin. Sabah gündelik yaşantınıza uygun bir kalkma saati seçin ve her sabah bu saatte kalkmaya özen gösterin. Gece yarısını geçen, hatta sabaha doğru bir saatte yatıp sabah geç saatte, öğlene doğru kalkmak, size yeterli bir uyku süresiymiş gibi görünse de böyle bir uyku sağlıksızdır ve uyku saatlerinizin hem süresinin kısalması, hem de günler içinde yatma ve kalkma zamanlarının değişmesi nöbetinizi tetikleyebilir. Bazı epilepsi türlerinde gündüz uyumak ve uyanmak da nöbeti davet edebilir.


“Dikkat! Ateşiniz yükselmesin” Eğer soğuk algınlığı, gripal enfeksiyon, idrar yolu enfeksiyonu gibi başka bir hastalık nedeniyle ateşiniz yükseldiyse, bu da epilepsi nöbetini davet eden bir durum. Ateşi düşürmek için (eğer alerjiniz yoksa) parasetamol içeren bir ateş düşürücü kullanabilirsiniz. Elbette en ideal olanı aile hekiminize başvurup uygun ilacı almanız olacaktır. Doktorunuza epilepsi için ilaç kullandığınızı anımsatmayı ve onun vereceği ilaçların nöbet tetikleyici özelliği olup olmadığını sormayı sakın unutmayın!


“Başka bir ilaç kullanımı mümkün mü?” Başınız ağrıyor, tansiyonunuz yükseldi ya da grip oldunuz diyelim ve bunun için de size ilaç verildi. Bazı ilaçlar semptomatiktir, yani burun tıkanıklığını gidermek için burun damarlarını daraltıcı etki yapar, ya da sadece ağrıyı hissetmenize neden olan nörotransmitter’leri (beyinde sinir hücrelerinin birbirleriyle haberleşmek için salgıladığı iletken maddeler) azaltır. Semptomatik ilaçlar yerine bazen bitki çayları, bazen sadece dinlenmek rahatsızlığınızı gidermeye yetebilir. Bir bakın bakalım o ilacı kullanmasanız da olur mu. Eğer mutlaka kullanmanız gereken bir ilaç veriliyorsa mutlaka ama mutlaka doktorunuza o ilacın nöbet davet edici özelliği olup olmadığını ve sizin kullanmakta olduğunuz epilepsi ilacının etkisini azaltıp azaltmayacağını sorun.


“Ne yersek oyuz!” Yemek saatlerinize ve yediklerinizin içeriğine dikkat edin. Şekerli yiyecek ve içecekler ile beyninize uyarıcı etki yapabilecek çay ve kahveyi sık sık tüketmekten uzak durmalısınız. Kola ve benzeri gazlı içecekleri, sadece epilepsi anlamında değil, genel sağlığınız için yaşamınızdan çıkarmanız gerektiğini zaten artık biliyorsunuz. Beslenme alışkanlıklarınız kötüyse bir süre sonra bedeninizde demir, vitamin B12, vitamin C, vitamin D eksikliği ortaya çıkabilir ve bünyeniz eksik malzemeyle çalışmak zorunda kalacağı için epilepsiyle savaşmakta zorlanır.


“Doktorunuzla bağlantıda kalın” Epilepsi kronik, genellikle uzun süreli, bazen ömür boyu sürebilen bir hastalık. Tedavisi için, her şey yolunda gitse bile sizi yılda en az bir kez gören ve hastalığın seyrini gözden geçiren bir doktorunuz olmalı. Kullandığınız epilepsi ilacının karaciğerinizi, böbreğinizi olumsuz etkileme ihtimaline karşı yılda bir kez geniş kapsamlı kan tahlilleriniz yapılmalı ve doktorunuz bunları değerlendirmelidir. Ayrıca sizin epilepsi nöbeti olduğunu düşünmediğiniz için gözden kaçırabileceğiniz bazı küçük belirtilerin karşılıklı konuşarak aydınlatılması, gerekiyorsa EEG (elektroensefalografi, beyin elektrosu) yapılarak değerlendirilmesi yapılır. Doktorunuz ilaç değişikliğini veya kullandığınız ilacın dozajını ayarlamayı önerebilir. Özetle “bu hastalık epilepsi ve bu ilacı ömür boyu kullanmam gerekliymiş, o zaman neden tekrar doktora gideyim” diye düşünerek kendinizi ihmal etmeyin.

916 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Epilepsili kişilerde gebeliğin önceden planlanması ve kadın-doğum doktoru ile epilepsiyi takip eden nöroloji doktorunun birlikte hareket etmesi önemlidir. Epilepsi ilaçları kullanılmaktayken beklenmed

Birkaç kez bayıldınız ve size bu bayılmaların epilepsi hastalığı olduğu söylendi. Keşke olmasaydı ama bundan sonrasına bakalım. Şimdi nasıl yaşayacaksınız? Gündelik yaşamınızda nelerin değişmesi gerek

Epilepsi, yani sara hastalığı, beyindeki hücrelerin normalde var olan elektrik üretiminin düzensiz patlamaları sonucunda ortaya çıkan kısa süreli ve hep aynı şekilde tekrarlayan ataklarla kendini göst

bottom of page